سه شنبه , 1 فروردین 1402 - 7:44 قبل از ظهر

اتصال بانکهای ایران و روسیه علاج تحریم نیست.

اتصال بانکهای ایران و روسیه علاج تحریم نیست.

عضو اتاق بازرگانی ایران میگوید توسعه روابط بانکی ایران و روسیه و برقراری مسیری برای تبادلات جدید قطعا در سطح خود اثرات مثبتی دارد اما نمیتوان از دل آن معجزه اقتصادی بیرون آورد.

به گزارش شبکه لوازم خانگی، علی شریعتی اظهار کرد: واقعیت این است که ما در تمام این سال‌ها نه تنها در عرصه جهانی که حتی در عرصه منطقه‌ای و تبادلات تجاری و اقتصادی دو و چند جانبه با همسایه‌ها و کشورهای منطقه نیز خوب عمل نکرده‌ایم و بسیاری از ظرفیت‌های مربوط به این توافقات مشترک در اقتصاد ایران مغفول مانده است. این در حالی است که کشورهای توسعه یافته و موفق اقتصادی، بخش مهمی از تمرکز خود را برای این توافقات دو و چند جانبه سوار کرده‌اند.

وی با بیان اینکه اساسا توسعه روابط با کشورهای مختلف میتواند به نفع اقتصاد کشور تمام شود، توضیح داد: چه توافقی که چندی قبل با پاکستان نهایی شد و چه چیزی که تحت عنوان گشایش بانکی در رابطه با روسیه اعلام شده قطعا اثرات مثبتی خواهد داشت و می‌تواند کار را برای تاجرانی که در این کشورها فعالیت میکنند آسان کند.

شریعنی افزود: اما در عین حال که نباید در اثرات مثبت تردید کرد، این سوال را نیز باید بپرسیم که اساسا سقف تاثیرگذاری چنین توافقاتی چه قدر است؟ آیا برای ما در دور زدن تحریم‌ها یا کنار گذاشتن محدودیت‌های FATF یا جابجایی دلار و یورو و سایر ارزهایی که با دیگر کشورها معامله میکنیم تاثیری دارد؟

این فعال اقتصادی ادامه داد: آمارهای تجاری ما به خوبی سهم روسیه از کل تجارت کشور را نشان میدهد. ما تا چه حد میتوانیم که این حجم را گسترش دهیم و مثلا گندم وارد کنیم و چوب بفروشیم؟ قطعا در این حوزه سقفی وجود خواهد داشت.

وی گفت: در واقع ما در اطلاع رسانی در این زمینه با دو جنبه منفی مواجه هستیم. نخست گروهی که معتقدند چنین توافقاتی اساسا اثری ندارد و دوم کسانی که قصدشان حمایت از دولت است اما آن قدر بزرگنمایی میکنند که دیگر حتی امکان دفاع از واقعیت‌ها نیز برایشان نمیماند. صحبت از بی‌اثر کردن تحریم یا کنار گذاشتن محدودیت‌های بانکی اساسا چه ارتباطی با این توافق دارد؟ مگر سایر کشورهای جهان قرار است از این توافق برای تعامل با ایران استفاده کنند؟

شریعتی با ذکر مثالی توضیح داد: فرض کنید دو تیم فوتبال، تصمیم میگیرند که خارج از قوانین فیفا با یکدیگر مسابقه بدهند و مثلا بگویند که در بازی ما، گل زدن با دست هم مجاز است. این دو تیم می‌توانند با این قاعده با هم بازی کنند اما آیا دیگر تیم‌ها نیز از این موضوع تبعیت میکنند؟ آیا فدراسیون جهانی فوتبال این قاعده را میپذیرد؟ آیا امکان اینکه با این قانون دو جانبه در مسابقات بین المللی حاضر شوند وجود دارد؟ قطعا خیر. پس توافق بانکی با روسیه نیز در روابط دو جانبه ما تاثیر مثبت دارد اما بیش از این خیر.

وی با بیان اینکه نباید برای برطرف کردن مشکلات به خودمان آدرس غلط بدهیم، بیان کرد: ما تحت تاثیر تحریم‌های هوشمند با مشکلات جدی تجاری مواجه هستیم. اگر در دوره احمدی نژاد مثلا با ثبت یک شرکت خارجی تحریم‌ها را دور میزدیم، امروز تمام جوانب اقتصادی ما زیر ذره‌بین است و کار را بسیار دشوار کرده است.

شریعتی گفت: ما باید این سوال را خودمان بپرسیم که بازنگشتن به برجام جز برای اسرائیل یا کاسبان تحریم، آیا برای دیگران سودی داشت؟ اینکه اقتصاد ملی ما هر روز محدودتر شده و توان خود را از دست بدهد به نفع ما خواهد بود یا دشمنان ما؟ اگر می‌گویند برجام هنوز نمرده و زنده است، ما باید تلاش کنیم که تحریم‌ها را کنار بگذاریم و روابط خودمان با دنیا را بهبود ببخشیم تا مشکلات حل شود، در غیر این صورت طرح‌های محدود، تنها سهم کوچکی در اقتصاد ما بازی خواهند کرد./فراز

 

مطلب پیشنهادی

افزایش ۲۷درصدی حداقل حقوق کارگران

افزایش ۲۷درصدی حداقل حقوق کارگران نشست دستمزد شورای عالی کار پس از ساعت‌ها چانه‌زنی به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *