شنبه , 29 خرداد 1400 - 5:07 بعد از ظهر

تولید لوازم گرمایشی زیاد، اما گران!

رئیس اتحادیه لوازم خانگی گفت: لوازم گرمایشی بیش از اندازه نیاز داخل تولید می‌شود، اما دچار نوسان قیمت نسبت به سال گذشته شده‌اند.

به گزارش شبکه لوازم خانگی، اکبر پازوکی در خصوص آغاز فصل سرما و فروش لوازم گرمایشی اظهار کرد: بخشی از لوازم خانگی گرمایشی فروش بخاری است و بخشی دیگر پکیج و شوفاژ که در رابطه با بخاری‌ها در حال حاضر تولید زیاد و نیاز بازار به خوبی تامین می‌شود.

وی افزود: تولیدی‌های بخاری فصل خوبی از تولید را به سر می‌برند به طوری که علاوه بر نیاز داخل، صادرات به کشور‌های اروپایی نیز انجان می‌گیرد.

رئیس اتحادیه لوازم خانگی با اشاره کارخانه‌های تولید پکیج بیان کرد: حدود ۱۱شرکت تولیدی پکیج در کشور فعالیت می‌کنند که ۳مورد از آن‌ها شرکت‌های شناخته شده در بازار‌های داخلی و خارجی هستند و در طول سال بیش از ۳۰۰دستگاه پکیج تولید می‌کنند.

پازوکی ادامه داد: بخش عمده‌ای از افزایش قیمت‌ها در فصل سرمای امسال، نوسان نرخ ارز در پی آن مواد اولیه و در نهایت قیمت تمام شده‌ محصول است.

وی تصریح کرد: باتوجه به شرایط فعلی نمی‌توان به تولیدکنندگان تکلیف کرد که محصول خود را بدون افزایش و نوسان قیمت بفروشند چرا که با هر ترخیص مواد اولیه از گمرک، هزینه‌ی بیشتری را باید صرف آن کرد.

رئیس اتحادیه لوازم خانگی با ذکر این مطلب که در شرایط فعلی شرط ثبات قیمت‌ها حمایت است، ابراز کرد: در صورتی می‌توان تولیدکنندگان را مجبور با ثبات قیمت محصول نهایی کرد که مواد اولیه آن‌ها برای مدت طولانی تامین باشد و این مواد با ارز ارزان قیمت به دست تولیدکنندگان رسیده باشد که همه‌ی این‌ها به دست دولت امکان پذیر است.

پازوکی گفت: از طرفی هم قیمت گذاری لوازم خانگی روی دوش سازمان حمایت از مصرف کنندگان است و اتحادیه فروشندگان نقشی در این مهم ندارند.

وی با ذکر این مطلب که چند مدتی است واردات هر نوع لوازم خانگی به کشور ممنوع شده، افزود: از سال۹۶ که تحریم‌ها تشدید پیدا کرد، واردات محدود شد، اما از مدتی پیش این مهم به صفر رسید، اما در این راستا هیچ حمایتی از تولیدکننده نشد و دولت فاصله میان عرضه و تقاضا را بیشتر کرد.

رئیس اتحادیه لوازم خانگی اظهار کرد: برخی دیگر از مواد اولیه‌ای که در داخل تولید می‌شوند نیز به راحتی قابل تامین از سوی تولیدکننده نیست و روزانه دچر نوسان قیمت می‌شوند. باید یارانه‌هایی از سوی دولت لحاظ شود تا محصولات شرکت‌های فولادی و پتروشیمی برای تولید بدنه مسائل گرمایشی ارزان‌تر به کارخانه برسد.

پازوکی ادامه داد: تامین مواد اولیه برای تولیدکننده مهم‌ترین اصلی است که در تولید هر کالایی باید به آن توجه شود که متاسفانه در صنعت کشور کمترین توجه به این اصل می‌شود کما اینکه شیوع کرونا و در پی آن شیفت بندی نیرو‌ها مزین بر علت کاهش تولیدات شده‌اند.

وی ابراز کرد: مواد اولیه، تولید کننده و توزیع کننده کنار یک دیگر یک مثلثی را شکل می‌دهند که وظیفه آن‌ها دولت و تامین بازار است و در صورتی که هر یک از این بخش‌ها به درستی وظایف خود را انجام ندهند، تولید و توزیع به خطر می‌افتد و در نهایت شاهد افزایش قیمت‌ها می‌شویم./باشگاه خبرنگاران

مطلب پیشنهادی

شهیدی: به راحتی قادر به تامین نیاز داخل هستیم.ج

شهیدی: به راحتی قادر به تامین نیاز داخل هستیم. دبیر انجمن لوازم صوتی و تصویری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *