شنبه , 29 خرداد 1400 - 4:50 بعد از ظهر

در شرایط برابر، حضور برندهای خارجی در بازار لوازم خانگی ایران باعث رشد این صنعت می‌شود.

در شرایط برابر، حضور برندهای خارجی در بازار لوازم خانگی ایران باعث رشد این صنعت می‌شود.

مدیر ارتباطات گروه سام گفت: در شرایط برابر، حضور برندهای خارجی در بازار لوازم خانگی ایران باعث رشد این صنعت میشود.

به گزارش شبکه لوازم خانگی، احسان فدایی اظهار داشت: بر اساس قراردادی که ما با سامسونگ داریم تمامی محصولاتی که با گارانتی سام سرویس به دست مردم رسیده‌اند و یا همچنان به فروش میرسند، تا آخرین روز ضمانت‌شان پشتیبانی خواهند شد.

وی درباره چگونگی وجود محصولات سامسونگ در بازار علی‌رغم خروج این کمپانی از ایران در سال۹۸ گفت: به دلیل کشش و عطش کم سابقه بازار در آن مقطع، حجم تولید به بالاترین سطح خود رسید تا بازار دچار بحران نشود و با توزیع گسترده کالا تا آخرین محصول موجودی در کارخانه تحت نظارت دستگاه‌های مسئول، انبارهای توزیع کنندگان بزرگ شارژ شد که هنوز هم بخشی از این محصولات در بازار وجود دارد و با گارانتی سام سرویس عرضه میشوند هر چند این شکل عرضه سنگین به هیچ وجه در برنامه و طبق خواست ما نبود. اما چون همیشه تابع سیاست‌‌های ابلاغی وزارت صمت در این خصوص بوده و هستیم.

وی با اشاره به انتقال دانش توسط سامسونگ به ایران، گفت: این دانش را در خطوط تولیدی کشور همچنان داریم و درحال حاضر با برخی از تامین کنندگان معتبر بین المللی وارد قرارداد شده و قطعاتی از آنها میگیریم تا به کمک خطوط پیشرفته و تجربه و دانش همکارانمان، کالاهایی را مشابه باهمان کیفیت سابق تولید و به بازار عرضه کنیم. بی تردید برای گروه سام بازگشت به بازار به هر قیمتی پذیرفته نبود و تاخیری که در تولید مجدد پیش آمده به همین دلیل است. اعتباری که بالغ بر دودهه فعالیت تولید و خدمات پس ازفروش به دست آورده‌ایم را به قیمت تعجیل در عرضه با هرکیفیتی فدا نخواهیم کرد.

فدایی ادامه داد: درست مانند شرکت‌هایی در سایر صنایع که شرکای تجاری داشتند تا برندهای معتبر دنیا را وارد کشور کرده و علاوه بر اشتغالزایی و تولید محصولات روز، مانع از خروج ارز از کشور شوند، سام الکترونیک هم از دهه هفتاد این کار را انجام داده است و باور داریم که ورود شرکت‌های خارجی به ایران باعث شد که لوازم خانگی در ایران پیشرفت کند.

مدیر ارتباطات گروه سام عنوان کرد: با همکاری شرکت‌های دانش بنیان و به پشتوانه دانش منتقل شده، بخش قابل توجهی از قطعات، هم اکنون توسط پیمانکاران داخلی تولید میشود اما برخی قطعات چون صرفه اقتصادی در تولید داخلی آنها نیست، قطعا در شرایط فعلی هیچ سرمایه‌گذاری برای تولید آن ورود نخواهد کرد.

فدایی تاکید کرد: به همین دلیل عدم صرفه اقتصادی، نمیتوان صفر تا صد یک محصول را در داخل یک کشور تولید کرد و کشورهای پیشرفته در دنیا نیز چنین سیاستی را در دستور کار ندارند.

وی ادامه داد: اگر سامسونگ و ال‌جی یا سایر برندهای معتبر وارد بازار لوازم خانگی ما نشده بودند، بی تردید نیازی در میان مردم برای درخواست محصولات با تکنولوژی روز دنیا پدید نمی‌آمد و تولیدکننده داخلی هم دلیلی برای تحقیق و توسعه و تغییر و بروز رسانی خطوط خود احساس نمیکرد، چراکه در هر حال سطح مطالبات بازار پایین بود و بدون هیج تکاپویی، سهم بازار جذب میشد. پس بی انصافی است که تنها نیمه خالی لیوان را نگاه کنیم. در کنار هر تهدید، فرصتی هم پدید آمده. اما بی تردید ما هم بر این باوریم که حضور دوباره هر شرکتی در بازار ایران باید در چارچوب سیاست‌های کلان صنعتی کشور و با لحاظ کردن منافع سرمایه گذاران و تولیدکنندگان داخلی صورت گیرد. اما نه به این بهانه، مردم را از تکنولوژی روز دنیا محروم کنیم.

فدایی بیان کرد: ورود رقبای خارجی در شرایط برابر، باعث رقابت در کاهش قیمت نیز میشود. در حالیکه امروز شاهدیم برخی لوازم خانگی تولید داخل هیچ قیمت منطقی ندارند و کمی ارزان‌تر نسبت به مدل‌های خارجی عرضه میشوند و این موضوع برای مصرف کننده و بازار پذیرفته نیست.

فدایی با بیان اینکه شرکت آنها با ورود برند خارجی(نه در قالب محصول کامل) به بازار رقابت موافق است اما از آنسو هم معتقد است که دولت باید از تولیدکننده داخلی حمایت‌های ویژه‌ای داشته باشد تا بتواند در بازار به حیات خود ادامه دهد، گفت: این حمایت‌ها در هر قالبی که باشد چه تسهیلات و چه موارد دیگر باید یکسان به همه تولیدکنندگان داخلی اعطا شود چراکه تمامی شرکت‌های فعال در این صنعت سرمایه گذار ایرانی داشته و نیروهای ایرانی در آن کار میکنند پس ارجحیتی نسبت به یکدیگر ندارند.

⭐️

 

 

 

مطلب پیشنهادی

اسنوا چگونه تجربه خرید لوازم خانگی را تغییر میدهد؟

اسنوا چگونه تجربه خرید لوازم خانگی را تغییر میدهد؟ پارادایم‌های رقابت در بازارها و رفتارهای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *