سه شنبه , 2 مرداد 1403 - 2:12 بعد از ظهر

پازوکی: سلیقه ۴۰ساله مردم برای خرید کالای خارجی را تغییر دادم!

پازوکی: سلیقه ۴۰ساله مردم برای خرید کالای خارجی را تغییر دادم!

رئیس اتحادیه لوازم خانگی تهران با رونمایی از دستاورد خود، گفت: به دولت و تولیدکننده‌ها در فروش کالای خوب ایرانی کمک کردم و سلیقه ۴۰ساله مردم که همه به دنبال کالای خارجی بودند را تغییر دادم!

به گزارش شبکه لوازم خانگی، اکبر پازوکی بیان کرد: کمبود محصول در کلیت وجود ندارد و انواع کالا در دسترس است. صرفا کمبود عرضه مقداری در بعضی از کالاها وجود دارد که آن هم به خاطر تعطیلات عید و شروع ماه رمضان، انجام انبارگردانی و تعمیرات کلی است. البته در برخی موارد هم شرکت در حال تغییر خط تولیدش است و این باعث می‌شود یک وقفه‌ای تا تولید محصول جدیدش رخ دهد و همین سبب کمبود محصول شود که ما به این کمبود نمی‌گوییم و در واقع نداشتن خط تولید است.

وی درخصوص افزایش قیمت لوازم خانگی گفت: علت این اتفاق را باید در افزایش قیمت مواداولیه جستجو کرد؛ در دوماه گذشته به ویژه یک ماه اخیر، قیمت فولاد، مس، رنگ و مواد شیمیایی چند درصد افزایش داشته است. اگر قرار است کالایی تولید و عرضه شود، باید مواداولیه وجود داشته باشد، چه انتظاری از تولیدکننده‌ای که هر روز مواداولیه با یک قیمت متفاوت به دستش میرسد، میتوان داشت؟ وقتی می‌بینند که واردات ممنوع و تولیدکننده در مضیقه است و روند افزایش قیمت مواداولیه هم در سامانه جامع تجارت قابل مشاهده است، چرا رصد نمیکنند تا مجوز گران شدن بدهند و یا ندهند و کار را یک‌سره کنند.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی افزود: قیمت‌ها به صورت غیررسمی افزایش یافت و دولت مجوزی نداده، بعضی شرکت‌ها افزایش قیمت داشته و برخی دیگر نداشته‌اند. از شرکت‌های مطرح چهار یا پنج مورد افزایش قیمت داشته‌اند و یکی دو شرکت هم حتی یک ریال گران نکرده‌اند و کالاهای خود را به قیمت مصرف‌کننده می‌فروشند و هزینه حمل و ‌نقل هم دریافت میکنند.

پازوکی درخصوص ممنوعیت واردات لوازم خانگی و فروش کالاهای قاچاق گفت: هر کالایی که شناسه و کد کالا نداشته باشد و در سامانه جامعه گارانتی هم ثبت نشده باشد، آن کالا قاچاق محسوب می‌شود. ۹۰درصد کالای قاچاق در فضای مجازی خرید و فروش می‌شود و حتی کالای فیک هم در این فضا می‌فروشند و مردم هم خواهان‌اش هستند. ما باید به مردم اطلاع‌رسانی کنیم که کالایی که کدشناسه و کدرهگیری ندارد و اسم و نوع گارانتی‌اش در سامانه جامع گارانتی مشخص نیست، قاچاق محسوب می‌شود و نخرند.

وی ادامه داد: امروز کالای ایرانی از لحاظ کیفیت حرفی برای گفتن دارد و در این پنج سال گذشته روی کالای ایرانی کار شده و تولیدکننده به قدری از کیفیت کارش راضی است که به مشتری میگوید این کالا را ببر و یک ماه استفاده کن اگر ناراضی بودی برگردان و پول‌ات را پس بگیر.

پازوکی درخصوص میزان تقاضا در روزهای پایانی سال گفت: مردم قدرت خرید و پول ندارند که کالا بخرند؛ قیمت مواداولیه و محصولات کارخانه افزایش یافته، اما حقوق و دستمزد رشد نکرده است. یک کارمند با شش میلیون حقوق چطور میتواند یک لباسشویی ایرانی که ۱۰ تا ۱۶میلیون قیمت دارد را بخرد؟

پازوکی در رابطه با وضعیت بازار لوازم خانگی در سال آینده نیز گفت: پیش‌بینی برای سال آینده ندارم، فقط امیدوارم دولت همانطور که قول داده بود به تولیدکننده کمک کند، چون به دولت و تولیدکننده‌ها در فروش کالای خوب ایرانی کمک کردم و سلیقه ۴۰ساله مردم که همه به دنبال کالای خارجی بودند را تغییر دادم، امروز حدود ۷۰ تا ۸۰درصد مردم و حتی تا ۹۰درصد به دنبال کالای ایرانی هستند. کالای ایرانی میخرد تا خیال‌اش راحت باشد، چون کالای خارجی ضمانت و خدمات ندارد و مشتری میداند اگر بخرد چه بلایی سرش می‌آید، پس نمیخرد.

وی تصریح کرد: تولید ملی افتخار ماست، تولید و صادرات باعث ارزآوری می‌شود. لوازم خانگی ظرفیت این را دارد که رتبه دوم صادرات و ارزآوری برای کشور را داشته باشد. همین پتانسیل کشورهای همسایه مثل پاکستان، هندوستان، افغانستان تاجیکستان و ارمنستان هم کافی است./اقتصادآنلاین

مطلب پیشنهادی

واردات لوازم خانگی آزاد نشده است

واردات لوازم خانگی آزاد نشده است احسان فدایی نوشت: جهت اطلاع و رفع شبهات؛ آنچه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *